Четврти етно семинар у организацији ФС „Плетеница“ из Скопља посвећен је Ђурђевданским обичајима на Скопској Црној Гори и одржан је од 6. до 9. маја. Семинар се одвијао на четири локације и то у селима Побужје, Сливовић, Бањане и Глуво. Ове године учествовало је 120 полазника из ФС „Плетеница“, КУД „Александар Урдаревски“ и Школе фолкора „Венац“ из Грачанице, док је главни покровитељ била Општина Чучер Сандево.




Под слоганом „Ђурђевдан – мост међу традицијама“ овогодишњи етно семинар у организацији Фолклорног студија „Плетеница“ из Скопља, био је замишљен као место сусрета, саборовања, подсећања и обнављања народних обичаја поводом једног од највећих православних празника Ђурђевдана. У народу се овај празник празнује за здравље укућана, удају и женидбу младих, плодност стоке и добру жетву. Једни од најупечатљивијих обичаја су плетење венаца од пољског цвећа, умивање биљем, кићење капије зеленим гранчицама, саборовање око древних манастира.
„Циљ нашег семинара је да се управо ти подзаборављени обичаји врате и обнове. Зато смо и изабрали ове четири локације, цркву свете Петке у Побужју, цркву светог Ђорђа у Сливовићу, манастир свети Илија Горњи у Бањану и комплекс Свети Никола у селу Глуво. У самом програму учествује неколико генереација. Почињемо подсећањем на ђурђевданске обичаје, затим подсећањем на песме и игре из нашег краја које су главно обележје Ђурђевдана, имамо ношње, мушку и женску и делове одеће и на крају целовечерњи концерт где су се представили домаћини из нашег студија Пелетеница, куд САлександар Урдаревски, то су углавном старија деца из ове средине и скопских насеља Бутел и Радишани, као и гости из Грачанице, из Школе фолклора Венац који су се представили својим програмом, каже аутор семинара Жаклина Богдановска, оснивач Плетенице, истакнути играч, солиста првог реда, запослена у Ансамблу Танец у Скопљу.



Првог дана семинара представили су се чланови Удружења пензинера Општине Чучер Сандево који су у богатом етно амбијенту у селу Побужју учествовали у снимању прилога на националној телевизији Канал 5, где су представили традиционалне обичаје, припремање хране.
„Наше чланице су показале како се ради вез, предење, плетење. Неке од њих имају и сачувану народну ношњу нашег краја, па су, ето, искористиле прилику да је покажу. Представили смо и наше обичаје за Ђурђевдан, брање пољског цвећа, кићење капије…Што се тиче наше традиционалне хране ту је сукана пита на првом месту, печење под вршником…Ово је била заиста одлична сарадња и прави начин да младима, а и широј јавности покажемо богату традицију нашег краја, каже Војче Путовић, председник Удружења.




Истог дана млади фоклораши из ФС Плетеница и КУД Александар Урдаревски наступили су у комлексу цркве „Св. Ђорђа“ у селу Сливовић, где су наступили са кореографијом „Ђурђевдан“.



Другог дана симинара у духу гостопримства и неговања традиције предака, градоначелник Општине Чучер Сандево, г-дин Зоран Бајовски приредио је свечани пријем и срдачан дочек гостију са Косова и Метохије.
Том приликом градоначелник се захвалио члановима и руководству ансамла Венац из Грачанице на указаној части нагласивши да ће Чучер Сандево увек бити отворена и пријатељска општина за све оне који с поносом носе народни мелос у срцу.


Иначе, гости из Школе фоклора Венац из Грачанице су први пут у овој средини. Задовољни гостопримством домаћина изразили су задовољство својим учешћем и програмом који је припремљен.
„Први пут смо овде и Скопска Црна Гора је на нас оставила заиста снажан утисак. Најпре њени људи, вредни и гостопримљиви, затим културно-историјско наслеђе које је овде заиста заступљено у великој мери, а онда и природне лепоте. Имали смо прилику да посетимо средњовековне манастире толико вредне и толико значајне, а нисмо ни знали да постоје на стотинак километара од нас. Имали смо сесију о ношњама, посебно смо импресионирани женским ношњама, везом. Волели бисмо да поново дођемо на Скопску Црну Гору и да у наредном периоду унапредимо нашу сарадњу не само са Плетеницом и да то буде пут да се и на другим културним пољима представимо једни другима, каже Миљана Петровић и Милан Ристић у име ШФ Венац.



Семинар је настављен у манастирском комплексу Свети Илија Горњи у Бањану под стручним вођством Теодоре Стојановске, Дамјана Ристовског, Анастасија Илиевске и Дарио Стојановског. Где су полазници имали прилику да разгледају богате народне ношње са Скопске Црне Горе, као и делове мушке одеће. У музичком делу семинара имали су час певања пригодних песама као и час играња игара са Скопске Црне Горе.



У завршници семинара учесници су одржали целовечерњи концерт на спортском игралишту у селу Глуво. Пред бројном публиком наизменично су се смењивале македонске и српске кореографије, а публика је младе играче храбрила и награђивала аплаузима.



Задовољни постигнутим резултатима семинара и са намером да наставе у истом духу очувања богате традиције Скопске Црне Горе, уз учвршћивање старих и грађење нових мостова пријатељстава млади фолклористи из ФС Плетеница са својом менторком Жаклином Богдановском одлазе на заслужени одмор, а наредне године чека их јубилеј – пети семинар.



Нена Ристић Костовска
